(ur. 15 marca 1932 w Krakowie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Działalność reżyserską rozpoczął jako dokumentalista, współpracując z Edwardem Skórzewskim, z którym nakręcił także filmy fabularne Gangsterzy i filantropi oraz Prawo i pięść. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca adaptacji Sienkiewiczowskiej Trylogii (Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem), osadzonej w czasach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Był także realizatorem filmów obyczajowych i wojennych.Hoffman zadebiutował wraz ze Skórzewskim w 1954 roku filmem dokumentalnym Czy jesteś wśród nich?!, inscenizowaną produkcją ukazującą działalność wandali. W podobnym stylu utrzymany był dokument Uwaga, chuligani! (1955), który poprzez ukazywanie bandytyzmu w Warszawie stanowił bunt wobec propagandy socrealistycznej, rozpoczynając tzw. czarną serię w polskim dokumencie. W 1956 roku tandem Hoffman-Skórzewski zrealizował dokument inscenizowany Dzieci oskarżają oraz film turystyczny Jaś i Małgosia; w 1957 roku duet reżyserski stworzył reportaże Sopot 1957 oraz Na drogach Armenii, natomiast w 1958 roku – reportaż Pamiątka z Kalwarii, film etnograficzny Karuzela Łowicka oraz Tor; ten ostatni był poświęcony historii Komunistycznej Partii Polski. W roku 1959 Hoffman i Skórzewski zrealizowali reportaże Typy na dziś i Gaudeamus, a w 1960 roku – Dwa preludia, Reportaż prosto z patelni, Pocztówki z Zakopanego i Dwa oblicza Boga. W 1961 roku powstał dokument Aby kwitło życie..., będący filmem propagującym Wojsko Polskie, natomiast w 1962 roku ukazały się trzy reportaże o rewolucji kubańskiej: Spotkali się w Hawanie, Patria o Muerte i Hawana 61.
Cześć, nazywam się Radek, od 2014 roku kolekcjonuje autografy znanych osobistości. Zapraszam do obserwowania!
sobota, 30 maja 2020
niedziela, 24 maja 2020
129. Ś.P MAŁGORZATA BRAUNEK
(ur. 30 stycznia 1947 w Szamotułach, zm. 23 czerwca 2014 w Warszawie) – polska aktorka filmowa i teatralna, w latach 1971–1974 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, laureatka Polskiej Nagrody Filmowej (Orła) za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Tulipany (2004); nauczycielka zen.Była absolwentką XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie (1966 r.), do 1969 roku studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie na wydziale aktorskim, której nie ukończyła z powodu rozpoczęcia kariery filmowej. W 1970 roku została wyróżniona jako Gwiazda Sezonu Filmowego. Zagrała w przeszło 20 filmach, w tym Żywot Mateusza, Polowanie na muchy, Trzecia część nocy, Potop, Lalka (serial TV). Poza filmem grała na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w latach 1971–1974. W latach 80. zerwała z aktorstwem, a wróciła do zawodu około roku 2001. W 2010 roku zagrała Elżbietę Vogler w spektaklu Krystiana Lupy pt. Persona. Ciało Simone w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. 11 kwietnia 2014 roku została odznaczona złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Postanowieniem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z 22 kwietnia 2014 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. [Źródło: Wikipedia]
sobota, 23 maja 2020
128. MARIA DĘBSKA
(ur. 22 maja 1991 w Warszawie) – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.Ukończyła pierwszy rok na Wydziale Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Marka Drewnowskiego. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2017). Za tytułową rolę w „Marii Stuart” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego została nagrodzona Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną i Nagrodą Publiczności 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, Nagrodą aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Brnie, a także łódzką „Złotą Maską” za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2015/2016. Na profesjonalnej scenie debiutowała w Teatrze Studio w Warszawie w spektaklu „Ripley pod ziemią” Radosława Rychcika. Wystąpiła m.in. w filmach „Zabawa, zabawa”, „Cicha noc”, „Moje córki krowy” i „Demon”, występuje w serialu Barwy szczęścia jako Jaga, gra Weronikę Nowacką w serialu W rytmie serca oraz Zosię Joachim w serialu Wojenne dziewczyny. W 2018 dołączyła do zespołu Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
czwartek, 21 maja 2020
127. KRYSTYNA KOFTA
(ur. 23 grudnia 1942 w Poznaniu) – pisarka, polonistka, plastyczkai felietonistka.Ukończyła Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Przez rok studiowała malarstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutowała w 1976 opowiadaniem Lustro, które opublikowane zostało na łamach „Kultury”. Od tego czasu znana jest jako autorka powieści i opowiadań oraz książek publicystycznych, często dotyczących problematyki kobiecej i relacji damsko-męskich. Krystyna Kofta pisała również książki dla dzieci „Mój brat”, „Malowanie”, „Istota”. Tworzy również scenariusze filmowe oraz dramaty. Na podstawie Lewa, wspomnienie prawej, najbardziej osobistej z jej książek, powstał monodram w reżyserii Tomasza Obary, wystawiany przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. wykonywany przez aktorkę Teresą Stępień-Nowicką. Grany m.in. w Centrum Onkologii w Warszawie a ostatnio wystawiany w Budapeszcie.
Za teatr radiowy Stare wiedźmy (z Danutą Szaflarską) otrzymała Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2008”. Współpracuje z czasopismami „Twój Styl” w którym publikuje swoje felietony. Pisuje o literaturze do pisma „Nowe Książki”.
Wystawiała swoje prace plastyczne w Poznaniu i Warszawie.Maluje, rysuje, bloguje i pasjonuje się polityką. Feministka społeczna, broni kobiet chorych, pokrzywdzonych, doświadczających przemocy. Pomysłodawczyni Marszu Pand – akcji mającej na celu doprowadzenie do podpisania Konwencji Anytyprzemocowej. Wraz z grupą kobiet z Kongresu Kobiet uczestniczyła w rozmowach z min. Sikorskim. Od wielu lat bierze aktywny udział w akcjach profilaktyki raka piersi. Współpracuje z fundacjami i organizacjami. Propaguje profilaktykę raka piersi m.in. w środowisku lekarzy. Mówi o trudnych relacjach lekarza i pacjenta. Została członkiem kapituły ustanowionej w 2013 Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. [Żródło: Wikipedia]
'
'
Za teatr radiowy Stare wiedźmy (z Danutą Szaflarską) otrzymała Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2008”. Współpracuje z czasopismami „Twój Styl” w którym publikuje swoje felietony. Pisuje o literaturze do pisma „Nowe Książki”.
Wystawiała swoje prace plastyczne w Poznaniu i Warszawie.Maluje, rysuje, bloguje i pasjonuje się polityką. Feministka społeczna, broni kobiet chorych, pokrzywdzonych, doświadczających przemocy. Pomysłodawczyni Marszu Pand – akcji mającej na celu doprowadzenie do podpisania Konwencji Anytyprzemocowej. Wraz z grupą kobiet z Kongresu Kobiet uczestniczyła w rozmowach z min. Sikorskim. Od wielu lat bierze aktywny udział w akcjach profilaktyki raka piersi. Współpracuje z fundacjami i organizacjami. Propaguje profilaktykę raka piersi m.in. w środowisku lekarzy. Mówi o trudnych relacjach lekarza i pacjenta. Została członkiem kapituły ustanowionej w 2013 Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. [Żródło: Wikipedia]
'
'
środa, 20 maja 2020
126.Ś.P TADEUSZ PLUCIŃSKI
(ur. 25 września 1926 w Łodzi, zm. 23 kwietnia 2019 w Konstancinie-Jeziornie) – polski aktor filmowy i teatralny. Najczęściej grywał role amantów. W 1949 ukończył PWST w Warszawie (z siedzibą w Łodzi). Aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu (1948–1950) i Teatru Dramatycznego w Poznaniu (1950–1953) oraz teatrów warszawskich: Ateneum (1956–1958), Współczesnego (1958–1964), Polskiego (1964–1975) i Syreny (1975–1991).Czterokrotnie żonaty i rozwiedziony: ze śpiewaczką operową Bożeną Brun-Barańską; z aktorką Iloną Stawińską; z tancerką Krystyną Mazurówną; z aktorką Jolantą Wołłejko, z którą miał dwóch synów, Pawła i Piotra. Był również związany z Kaliną Jędrusik. W 2014 opowiedział o swoim życiu w rozmowie z Magdaleną Adaszewską. Zwierzenia aktora wydano w książce Na wieki wieków amant. Ostatni okres życia spędził w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich im. Wojciecha Bogusławskiego w Skolimowie.
wtorek, 19 maja 2020
125. Ś.P JERZY ŁAPIŃSKI
(ur. 2 listopada 1940 w Lublinie, zm. 14 maja 2020) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. W 1963 roku ukończył PWSTiF w Łodzi, następnie zamieszkał pod Warszawą w miejscowości Chotomów. Był wnukiem aktora Stanisława Łapińskiego. Zagrał w takich filmach jak np. "Szatan z siódmej klasy", "Prymas Hlond" czy też "1920. Wojna i Miłość". Dubbingował w takich filmach jak np. "Harry Potter" (głos Korneliusza Knota), czy też w bajce " Rybki z Ferajny".
CZAS OCZEKIWANIA: od 26.04.2017 do 2.06.2017
poniedziałek, 18 maja 2020
124. HANNA STACH
(ur. 13 stycznia 1981 roku w Warszawie) - polska wokalistka, kompozytorka i nauczycielka śpiewu. Ukończyła szkołę podstawową w klasie fortepianu i szkołę średnią na Wydziale Rytmiki. W 2004 obroniła pracę magisterską i koncert dyplomowy w Akademii Muzycznej w Katowicach, uzyskując tytuł magistra sztukina Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalistyki dr Anny Serafińskiej. Jej siostra Jagoda Stach jest aktorką znaną m.in. z serialu Klan. Często obie pojawiają się na jednej scenie.
W 2000 wygrała pierwszy odcinek programu Szansa na Sukces, śpiewając piosenkę „To Atlanta” Edyty Górniak. W latach 2001-2002 śpiewała w chórkach u Natalii Kukulskiej. W latach 2002-2003 wystąpiła w drugiej edycji programu Idol Telewizji Polsat. Ostatecznie w Idolu zajęła szóste miejsce. Z powodów zdrowotnych zrezygnowała z dalszej rywalizacji. W 2003 podpisała kontrakt fonograficzny z wytwórnią Pomaton - EMI. W dniu 24 maja 2004 wydała debiutancki album studyjny zatytułowany Hania Stach. Cztery dni później z piosenką „Właśnie w taki dzień” zajęła czwarte miejsce podczas koncertu Premier rozgrywanego w ramach 41.Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W dniu 27 czerwca wystąpiła na koncercie Trendy podczas festiwalu TOP Trendy 2004, na którym zajęła drugie miejsce z utworami „End of the Road” i „Czas nas uczy pogody”. W latach 2006-2008 użyczała głosu bohaterce Gabrielli w polskiej wersji językowej filmów z serii High School Musical, a także nagrała teledyski w duecie z Andrzejem Lampertem i Łukaszem Zagrobelnym. W 2007 z piosenką „Regroup” zakwalifikowała się do finału krajowych eliminacji eurowizyjnych Piosenka dla Europy 2007. W finale selekcji zajęła drugie miejsce, przegrywając jedynie z zespołem The Jet Set.
12 marca 2012 wydała drugi album studyjny pt. Moda. Z piosenką „I Want to Love You” wystąpiła w koncercie Trendy na festiwalu TOP Trendy 2012. Z czasem nawiązała współpracę z Jackiem Piskorzem, z którym koncertuje, realizując projekt Whitney Houston - Symfonicznie. Poza działalnością koncertową wraz ze swoją siostrą Jagodą Stach, prowadzi także warsztaty wokalne i aktorskie. [Źródło: Wikipedia] ;
AUTOGRAF POCHODZI Z WYMIANY
W 2000 wygrała pierwszy odcinek programu Szansa na Sukces, śpiewając piosenkę „To Atlanta” Edyty Górniak. W latach 2001-2002 śpiewała w chórkach u Natalii Kukulskiej. W latach 2002-2003 wystąpiła w drugiej edycji programu Idol Telewizji Polsat. Ostatecznie w Idolu zajęła szóste miejsce. Z powodów zdrowotnych zrezygnowała z dalszej rywalizacji. W 2003 podpisała kontrakt fonograficzny z wytwórnią Pomaton - EMI. W dniu 24 maja 2004 wydała debiutancki album studyjny zatytułowany Hania Stach. Cztery dni później z piosenką „Właśnie w taki dzień” zajęła czwarte miejsce podczas koncertu Premier rozgrywanego w ramach 41.Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W dniu 27 czerwca wystąpiła na koncercie Trendy podczas festiwalu TOP Trendy 2004, na którym zajęła drugie miejsce z utworami „End of the Road” i „Czas nas uczy pogody”. W latach 2006-2008 użyczała głosu bohaterce Gabrielli w polskiej wersji językowej filmów z serii High School Musical, a także nagrała teledyski w duecie z Andrzejem Lampertem i Łukaszem Zagrobelnym. W 2007 z piosenką „Regroup” zakwalifikowała się do finału krajowych eliminacji eurowizyjnych Piosenka dla Europy 2007. W finale selekcji zajęła drugie miejsce, przegrywając jedynie z zespołem The Jet Set.
12 marca 2012 wydała drugi album studyjny pt. Moda. Z piosenką „I Want to Love You” wystąpiła w koncercie Trendy na festiwalu TOP Trendy 2012. Z czasem nawiązała współpracę z Jackiem Piskorzem, z którym koncertuje, realizując projekt Whitney Houston - Symfonicznie. Poza działalnością koncertową wraz ze swoją siostrą Jagodą Stach, prowadzi także warsztaty wokalne i aktorskie. [Źródło: Wikipedia] ;
AUTOGRAF POCHODZI Z WYMIANY
niedziela, 17 maja 2020
123. Ś.P BARBARA HORAWIANKA
(ur. 14 maja 1930 w Katowicach, zm. 20 września 2024 w Warszawie) - polska aktorka teatralna i filmowa. Pracę aktorską rozpoczęła 8 grudnia 1951 w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie, ukończyła Studio Dramatyczne Teatru, będąc m.in. uczennicą prof. Józefa Gaczyńskiego. Występowała w krakowskim Starym Teatrze (1954–1955) i w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (1955–1957), następnie w zespole Kazimierza Dejmka w Teatrze Nowym w Łodzi (1957–1963 i 1974–1976). W 1957 zdała aktorski egzamin eksternistyczny. Od 1963 występowała na deskach teatrów warszawskich: Narodowego (1963–1966), Dramatycznego (1966–1974 i 1976–1979), Na Woli (1979–1985), Na Targówku (1985–1988) i Polskiego (1988–1990). Została członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010 oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.
sobota, 16 maja 2020
122. AGATA PASSENT
(ur. 4 lutego 1973 w Warszawie) – polska filolog niemiecka, felietonistka.Ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim; studiowała także na Uniwersytecie Harvarda. Pisze felietony do „Twojego Stylu” (stała współpraca od 1997) oraz „Twojego Dziecka”. Współpracuje z Radiem PiN, na którego antenie wygłaszała cotygodniowe felietony pt. „Stacja Warszawa”. Felietony powstawały w latach 2005–2006. Jest założycielką i prezesem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, która zajmuje się opieką nad dorobkiem poetki, między innymi organizuje konkurs na interpretację jej piosenek „Pamiętajmy o Osieckiej”. Wraz z Janem Borkowskim redaguje 14-tomowy Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej.Jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta. ;)
AUTOGRAF POCHODZI Z WYMIANY
AUTOGRAF POCHODZI Z WYMIANY
wtorek, 12 maja 2020
121. KRZYSZTOF STELMASZYK
(ur. 2 marca 1959 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Już na studiach dał się zauważyć jako aktor o wyrazistym emploi. Na II Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi zdobył I nagrodę za rolę Alfa Omegi i Gościa w przedstawieniu „Kariera Alfa Omegi” Tuwima i Hemara w reżyserii Tadeusza Łomnickiego prezentowanym przez PWST w Warszawie (1984). Po studiach rozpoczął pracę w teatrach warszawskich: Teatrze Polskim (Matka Witkiewicza), Teatrze Współczesnym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Montownia, Teatrem na Woli, Teatrze Narodowym. Do kwietnia 2016 był zatrudniony w Teatrze Studio. Został z niego zwolniony na podstawie prowadzonego przez policję dochodzenia związanego z pomalowaniem sprayem ścian gabinetu dyrektora. Obecnie jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Równolegle występował w wielu filmach i serialach telewizyjnych, tj. Testosteron, Och, Karol 2, Pokaż kotku, co masz w środku czy 39 i pół, Tango z aniołem, Radio Romans, Mamuśki, O mnie się nie martw, Dziewczyny ze Lwowa czy W rytmie serca. Ponadto zajmuje się dubbingiem; jego głos można było usłyszeć, m.in. w animowanych produkcjach wytwórni DreamWorks: Rybki z ferajny, Skok przez płot, Wpuszczony w kanał. [Źródło: Wikipedia]
poniedziałek, 11 maja 2020
120. ALEKSANDRA ROSIAK
- polska dziennikarka, prezenterka. Od 2004 roku związana była z TVP. Pracowała między innymi dla regionalnego ośrodka we Wrocławiu. Dziennikarkę doskonale znają fani kanałów TVP1, TVP2 czyTVP Info. Aleksandra Rosiak była także gospodynią polsko-niemieckiego magazynu "Kowalski i Schmidt". Najbardziej kojarzona jest jednak z prowadzenia porannego programu w TVP Info, "Wiadomości" w telewizyjnej Jedynce oraz "Pytania na śniadanie" w Dwójce. Aleksandra Rosiak tworzyła duet głównie z Łukaszem Nowickim. Para w tym składzie zadebiutowała w maju 2016 roku.
AUTOGRAF POCHODZI Z WYMIANY
AUTOGRAF POCHODZI Z WYMIANY
niedziela, 10 maja 2020
119. KAMILA KAMIŃSKA
(ur. 31 grudnia 1988 w Warszawie) – polska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna.Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi. Laureatka Nagrody za profesjonalny debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017 za rolę w filmie Najlepszy. Zagrała w takich filmach i serialach jak np: "Diagnoza", "Barwy Szczęścia" czy też "Zakochani po uszy".
sobota, 9 maja 2020
118. STANISŁAW CYWKA
(ur. 28 stycznia 2000 we Wrocławiu) - polski aktor filmowy i telewizyjny. Zadebiutował w wieku 10 lat w serialu „Ratownicy” w reż. Marcina Wrony. W 2015 roku zagrał w trzech filmach fabularnych. W „Królewiczu Olch” w reż. Kuby Czekaja gra główną rolę. Film ten zakwalifikował się na 67. Festiwal Filmowy w Berlinie. Stanisław wcielił się również w główną rolę w szwedzkim filmie „Strawberry Days” w reżyserii Wiktora Ericssona. Na początku lutego 2017 otrzymał prestiżową nagrodę ADL Stand Up Award na Santa Barbara Film Festival w USA. Zagrał jedną z głównych ról w serialu Canal+ „Żmijowisko” w reż. Łukasza Palkowskiego. W 2018 roku, na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles otrzymał Nagrodę Specjalną „Hollywoodzkiego Orła” – Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza za filmy „Królewicz Olch” i „Truskawkowe dni”, przyznawaną młodym talentom. Zagrał jedną z głównych ról w horrorze „W lesie dziś nie zaśnie nikt” w reż. Bartosza M. Kowalskiego, który miał swoją premierę na platformie Netflix.
;)
;)
piątek, 8 maja 2020
117. Ś.P IRENA JAROCKA
(ur. 18 sierpnia 1946 w Srebrnej Górze, zm. 21 stycznia 2012 w Warszawie) – polska piosenkarka i aktorka. ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiegoprzy ulicy Polanki 130 oraz studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku na wydziale wychowania muzycznego; w tym śpiew u profesor Haliny Mickiewiczówny. Następnie ukończyła Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego także w Gdańsku. Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku, w tym też roku pierwszy raz wystąpiła na KFPP w Opolu. Wielokrotnie występowała także na MFP w Sopocie. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W latach 1969‒1973 przebywała na stypendium w Paryżu. Doskonaliła tam swoje umiejętności wokalne i sceniczne m.in. w Petit Conservatoire de la Chanson przy paryskiej Olympii. Nagrywała tam płyty dla wytwórni Philips i koncertowała u boku takich gwiazd jak: Charles Aznavour, Mireille Mathieu, Michel Sardou czy Enrico Macias. W Polsce współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą, w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii,we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USAi Kanady. Po wydaniu w kraju pięciu albumów studyjnych, jednego świątecznego i jednego koncertowego, postanowiła w 1990 dołączyć z córką do męża Michała Sobolewskiego, pracownika Polskiej Akademii Nauk, który od 1989 roku pracował w Stanach Zjednoczonych. W tym okresie nagrała jednak kolejne trzy płyty: z francuskimi szlagierami w 1992, z premierowymi piosenkami w 2001 oraz świąteczną w 2004. W roku 2003 była gwiazdą festiwalu w Syracus. W roku 2007 powróciła do Polski. W listopadzie tego samego roku opublikowała autobiografię (wywiad-rzekę), zatytułowaną Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej. W 2008 nagrała ostatnią płytę z premierowymi piosenkami, Małe rzeczy, z tytułowym przebojem na czele. W 2010 wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój „Break Free”. W tym samym roku nagrała jeszcze nowy świąteczny album.
poniedziałek, 4 maja 2020
116. JAN KIDAWA-BŁOŃSKI
(ur. 12 lutego 1953 w Chorzowie) – polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował architekturę na Politechnice Śląskiej. W 1976 kształcił się we Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie. W 1980 został absolwentem Wydziału Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Za swój debiutancki film Trzy stopy nad ziemią otrzymał Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, nagrodę ZW ZSMP w Słupsku dla najlepszego filmu w słupskiej edycji Koszalińskich Spotkań Filmowych „Młodzi i Film”, Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia oraz Nagrodę Kinematografii za najwybitniejsze osiągnięcia programowe w dziedzinie filmu oraz drugą nagrodę w kategorii filmów fabularnych w Gdańsku (Młode Kino Polskie). W latach 1982–1991 był członkiem Zespołu Filmowego „Silesia”, a następnie zespołów filmowych „Oko” i „Zodiak”. W 1991 został współwłaścicielem i prezesem zarządu Gambit Production Sp. z o.o., studia produkującego filmy fabularne, dokumentalne, programy telewizyjne i reklamy. W 1990 powołany w skład Komitetu Kinematografii. Był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1990–1994), zasiadał w zarządzie Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych (1997–2001). Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015. Za swój film Różyczka zdobył Złote Lwy na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2014 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Mąż Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. ;)
AUTOGRAF POCHODZI Z WYMIANY
AUTOGRAF POCHODZI Z WYMIANY
piątek, 1 maja 2020
115.Ś.P IZABELA SKRYBANT-DZIEWIĄTKOWSKA
(ur. w 1938 w Łukowcu Wiszniowieckim k. Rohatynia, zm. 1 maja 2019 we Wrocławiu) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Tercet Egzotyczny, związana z zespołem od początku jego istnienia, czyli od 1963 roku.W roku 1960 ukończyła Liceum Muzyczne we Wrocławiu. W latach 1961-1964 była solistką Operetki Wrocławskiej. W 1964 roku zadebiutowała na dużym ekranie, grając u Wojciecha Hasa w Rękopisie znalezionym w Saragossie. Żona zmarłego w 2002 roku Zbigniewa Dziewiątkowskiego - założyciela Tercetu Egzotycznego. Pomimo śmierci męża (i tym samym gitarzysty zespołu) Izabela Skrybant-Dziewiątkowska nie rozwiązała zespołu i zaprosiła do współpracy dwóch nowych muzyków – basistę bluesowego Włodzimierza Krakusa i gitarzystę jazzowego Janusza Konefała. Wraz z zespołem po krótkiej przerwie ponownie wyruszyła w trasę koncertową, odwiedzając m.in. w USA i Wielką Brytanię. W 2006 roku, z okazji 40-lecia zespołu, ukazała się składanka Greatest Hits z największymi przebojami w nowych wersjach. W zespole śpiewają i tańczą jej dwie córki: Anna Dziewiątkowska i Katarzyna Dziewiątkowska. 29 grudnia 2010 w Studiu Koncertowym Radia Wrocław, podczas Koncertu Noworocznego organizowanego przez Tercet Egzotyczny, odebrała z rąk wicemarszałka województwa dolnośląskiego Radosława Mołonia, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2016 roku otrzymała Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA przyznawaną przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. W kwietniu 2017 roku za pośrednictwem wydawnictwa „Marina” ukazała się książka zatytułowana „Pamelo, żegnaj”. Jest to obszerny wywiad-rzeka. Rozmowę przeprowadził i spisał Robert Migdał.
Subskrybuj:
Posty (Atom)